• Bizleri Sosyal Medya'da Takip Edin !

TEMSİLCİLİKLERİMİZ

TARİHİ ÜSKÜDAR ÇARŞISI

Osmanlı ‘dan günümüze hikayesi süren Balıkçılar Çarşısı, Üsküdar’ın en çok ziyaretçisi bulunan çarşıların başında geliyor.

Balıkçılar Çarşısı dediğimize bakmayın, çok değişik esnaflar görürsünüz burada. Mesela balıkçı ile tavukçu, ciğerci yan yana esnaflık yapar senelerdir. Turşucusu, şarküteri, şekercisi hepsi birbiri ile samimi, aile olmuş bir esnaflık örneği vardır.

Mekanları kemerli mimariye sahip çarşının misafirleri çok. Ya alışveriş yapmak için geliyorlar ya da gidecekleri yere en kestirme yol olduğu için tercih burayı ediyorlar.

Bizce kestirme yol güzergâhı bahane… İnsanlar “taze balık, tarihi ciğerci,” gibi sesler ile esnaf muhabbetinin, çarşının dokusunun tadını çıkarmak için tercih ediyor.

Günümüzde ki AVM’ ler de bulamayacağımız bu görsel şöleni Üsküdar Balıkçılar Çarşısında yaşayabilirsiniz. Arnavut esnafların çoğunlukta olduğu çarşı Marmaray ile daha da bir hareketlilik kazanmış durumda.

Yerli ve yabancı turist ziyaretlerinin bol olduğu çarşı, adeta bir açıkhava müzesi işlevi görüyor. Kimi zaman da sanki bir film platosu çekimi varmış gibi turistler çarşı içerisinde esnafla diyaloğa girip türk mutfağına türk kül- türüne kısa bir süreliğine misafir oyuncu olarak katılmış oluyor.

Meraklısına

Osmanlı döneminde Balıkçılar Çarşı’sının önünde atlama taşları varmış. Padişah halkı ziyarete geldiğinde meydandaki bu taşlara basarak atına öyle binermiş. Eski adresi ile Atlama taşı Karacaoğlan Sokak şimdi Mimar Sinan Mahallesi Atlas / Türkü Sokak oldu.

Üsküdar Balıkçılar Çarşısı turistleri konuk etmede Üsküdar’ın vitrini olma niteliğini koruyor. Biz de Üsküdar Life dergisi olarak vitrine bir göz atıp çarşı esnafının hikayelerini birinci ağızdan aktardık..

Halikarnas Balıkçısı

“35 seneye yakın bir geçmişimiz var. En eski balıkçı biziz burada. Buraya alışverişe gelen müşteri turşusunu, peynirini, tatlı çeşidini de alıyor. Trafik ve otopark nedeni ile kimse gelemiyor. Üsküdar’da balıkçı olmanın avantajı; balık elimizde kalmıyor. Şuanda en çok tükettiğimiz balık; hamsi, çinekop, istavrit ve palamut.”

Boğaziçi Balıkçılık

“12 yaşımdan beri yani 30 yıldır bu çarşıdayım. Balık diğer çarşılara bakarsak daha ucuzdur. Peynir almaya gelen, sebze almaya gelen balık da alıyor. Marmarayın çok katkısı oldu bizlere. Balıkçılarda azalma var çünkü kiralar çok yüksek 5.000 ile 9.000 tl arası fiyatlar değişiyor. Tek problemimiz trafik. Arabalı müşteri Üsküdar’a gelemiyor.”

Caferzade

“Çarşıdan balık alan müşteri bizden de helva alıyor. Marmarayın çok etkisi oldu.”

Kardeşler Gıda

“130 senedir biz buradayız. Bakkal olarak biz buradaymışız. Turizm açısından güzel bir durumda turistler geliyor, alışveriş yapıyorlar. Burada ki esnafların çoğu arnavuttur. Buranın hiçbir zaman kaybolmasını istemem. Çarşıda ilk dükkanı açan benim.”

Ünal Turşu

“1957 den beri buradayız. Burada eskiden balıkçılar ve turşucular vardı. Balıkçıların çoğu da Arnavuttu. Şimdi çarşıda 2 tane turşucu var.”

Ciğerci Sami

“1911’ den bu yana çarşıdayım.  Eskisi gibi esnaflar arasındaki saygı, güven, itimat yok şuan. Bir düzen, ciddiyet yok şu anda. Kadıköy çarşısı buraya göre  daha iyi düzen ve ciddiyet içinde..”

100 yıldır Üsküdar’da yerini koruyan antikacılar eskiden meydandayken, artık bir han içerisindeler. Üsküdar Belediyesi’nin çalışmaları ile  20-25 yıl önce şimdiki yerlerine taşınmışlar.

Meraklıları için antikacılar çarşısını ziyaret ettik. Antikacılar Çarşısı’na girdiğinizde her adımınızda tarihi soluduğunuza girdiğiniz dükkânlarda dikkat ediniz. Handa 40 antikacı dükkânı bulunuyor.

Tarihin dokuları arasında ilerlediğinizde Antikacılar Çarşısı’nda Osmanlı döneminden kalan değerli parçaların yanı sıra Avrupa’dan gelen tarihi eserleri de görebilirsiniz.  Bu parçalar Osmanlı döneminden yurt dışına gidip gelmiş parçalar. Bu eserler yurt dışından getirtilip tamiri cilası yapılıyor ve tekrar satışa sunuluyor.

Bu dükkânlardan biri de Zeki Antik,  Sahibi Zeki Dal, 30 yıldır Üsküdar’da antikacılık yapıyor. 3 antikacı dükkânı var. İngiltere, Fransa, Uzak Doğu ve Hindistan’dan tır ile mal toplayıp buradaki esnaflara satıyor. Antikacılığın eskisi gibi rehavet görmediğinden dert yanıyor.

Her yer de olduğu gibi buranın da müşterilerini daha çok koleksiyoncular ve zengin kesim oluşturuyor.

Gözünüze 200 yıllık Osmanlı motif oymalı sandalyeler çarpıyorsa Ankaralı Antik Dükkânı’na girmişsiniz demektir.

Kemal Kılıç 45 yıldır bu işi yapıyor, oğlu da antikaların tamirlerini cilalarını alt kattaki atölyelerinde işliyor. Belli ki babadan oğul geçecek bir meslek sürdürüyor Ankaralılar.

Kemal Kılıç antikacılar dükkânının yurt dışındaki antikacılara önem verildiği gibi değer görmesini, dükkânların göz önünde bulunup,  turistlere de hitap edecek şekilde olması gerektiğini söylüyor

Antika mobilyaların tamir ve cilası için Yılmaz Usta 75 yaşında hala bu mesleği severek devam ettiriyor. Hanın en yaşlılarından biri, bu işe bulaşınca bir daha bırakılmadığını, antikacılığın tiryakilik yaptığını söylüyor.

Kırmızı Antik’e uğramayı ihmal etmeyin, Ahmet Söğüt’ün de geçmişi antikacılığa dayanıyor.

Antika değişik dalları olan bir meslektir diyor. Kimisi taş kimisi obje kimisi mobilya, halı kilim, resim hepsi ayrıdır. Kırmızı Antik de eski objeler ağırlıklı bir dükkân, 150 senenin üzerinde hat kutularının sedef ayrıntıları göz kamaştırıyor.

Antikacılar Çarşısı’nı gezmeye devam ederken Nezih Antik’te eskiden köşklerde kullanılan soba dikkatiniz çekecektir. çeşmeyi andıran dış görünümü beyaz cilalı göz alıcı güzelliği olan bir odun sobası…

Tarihi dokusuyla görkemini içerisinde barındıran Antikacılar Çarşısı’nda yapacağınız uzun bir gezi sizi tarihin derinliklerine götürecektir. Üsküdar’da yaşıyorsanız mutlaka vakit ayırıp gezmelisiniz.

 

kaynak: http://uskudarlife.com/uskudarin-tarih-kokan-carsilari/