• Bizleri Sosyal Medya'da Takip Edin !

TEMSİLCİLİKLERİMİZ

SULTANAHMET ARASTASI

Sultanahmet Camii’nin hemen arkasında kalan arastanın bir diğer adı da Sipahiler Çarşısı’dır. Bu ismin verilmesinin nedeni, burada dönemin sipahileri için ürünler satılırmış ve bundan dolayı da Sipahiler Çarşısı adını da almış. Bundan yaklaşık 103 yıl evvel (1912) çıkan yangın neticesinde pek çok dükkan yanıp kül olmuş, ciddi anlamda hasar görmüştür. 1930’lu yıllarda yapılan kazı çalışmalarında çeşitli mozaiklere rastlanmış, bu alanın Bizans Dönemi’ne uzanan yapılar üzerine inşa edildiği anlaşılmıştır.

Kullanılamayacak durumda olan Pazar, uzun yılar çevredeki gecekondu sakinleri tarafından deyim yerindeyse işgal edilmiştir. 1980’li yıllarda Vakıflar Genel Müdürlüğü önderliğinde yürütülen çalışmalardan sonra çarşı yeniden restore edilerek kullanıma hazır hale getirilmiştir. Günümüzde Sultanahmet Arastası’nda tek çeşit ürün satılıyor dememiz yanlış olur. Yaklaşık olarak 70 dükkanın bulunduğu pazarda daha çok hediyelik eşya türleri, İznik çinileri ve yolu İstanbul’a çok sık düşmeyenlerin götürebileceği ‘İstanbul Hatırası’ türünde eşyalar satılmaktadır.

Arastaya gezmeye gelenlerin çoğu öncelikle Sultanahmet ve Ayasofya’yı gezdikten sonra buraya uğruyor. Muhteşem mimari yapıların büyüsünden kurtulamadan pazara gelenler burada bir başka havaya giriyorlar. Buraya kadar gelmişken yorgunluk kahvesi içmeden sakın dönmeyin. Modern ve gürültülü hayattan sıyrılıp kafanızı dinlemek için oldukça ideal bir yer.  Ayrıca Arasta Pazarı’nda kazı çalışmalarında çıkarılmış olan mozaikleri görebileceğiniz bir de müze bulunuyor. Arasta Çarşısı Mozaik Müzesi ya da bir başka deyişle Büyük Saray Mozaikleri Müzesi’nde sergilenen mozaikleri de görmenizi tavsiye ediyoruz.

 

foto : Aydinsert