• Bizleri Sosyal Medya'da Takip Edin !

TEMSİLCİLİKLERİMİZ

ÖKÜZ MEHMET PAŞA KERVANSARAYI,KADI KALESİ

Kuşadası Kervansaray - Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı

 

Kuşadası İskelesi yakınındadır. 17.yy'da  1618 yılında Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kalın ve yüksek duvarların çevrelediği dikdörtgen avlunun etrafında iki katlı, revaklı kapalı mekan vardır. Moloz taş ve devşirme taş malzeme kullanılarak inşa edilmiştir.

Küçük bir iç kale görünümünde olan kervansaray, en üst kısmı üçgen uçlu, sivri dendanelidir. Geniş avlu etrafında sıralanmış odalar vardır. Distan moloz tas ve tugla, içten ise kesme tasla insa edilmistir. Kuzey ve batiya açilan iki kapisi vardir. Ana giris, batidaki kapidandir. Bu kapinin sag ve solunda, kervansaraya gelenlerin kayitlarinin yapildigi ve kiymetli esyalarin emanete alindigi bölümler yer alir. Avlunun dört tarafi basik, iki katli revaklarla çevrilidir. Alt katta 28 kapi vardir.  Bunlardan 15'i oda, digerleri bar, restoran, mutfak ve dükkan olarak kullanilmaktadir.  Kuzeybatı ve güneydoğudaki köşelerde arkadan üst kata çıkan iki merdiveni bulunmaktadır.

Kervansarayın girişi kuzeyde olup, mermer kapı boşluğu kemerle örülmüştür. 1965 yilina kadar "Kursunlu Han" olarak anilan yapi, kayikçilar basta olmak üzere çesitli esnafin tamircilik yaptigi bir mekan olarak kullaniliyordu.

Vakiflar Genel Müdürlügü tarafindan restore edilerek 1965- 70 yillari arasinda otel ve restoran olarak düzenlendi. Çeşitli dönemlerde restorasyon görmüş ve sağlam durumdadır. Vakiflar Genel Müdürlügü'nün mali olan bina, birinci derece anitsal yapi olarak tescil edildi ve korumaya alindi.

Günümüzde, turistlere yönelik Türk gecelerinin düzenlendigi mekan olarak bilinmekte ve otel ve turistik tesis olarak kullanılmaktadır. 

(Kynk: kusadasi.com.tr)

 

KADIKALESİ

Bodrumun eski insanlarından aldığımız bilgilere göre Kadıkalesi'nde bulunan ve arkeolalojik değeri olan kadıların toplandığı bir mekan olan yere KADIKALESİ adı verilmiştir. Köyümüz bu ad altında turistik mekanlara sahiptir. Yapıların bir çoğu Helenistik dönem mimarisinin örnekleri olarak ilgi çekmektedir. Eskiden Bodrum kadıları, önemli kararları almak için bu binalarda toplanırlardı. Kadıkalesi, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yöresel kararların alındığı en önemli bir yer olmuştır. Yine Osmanlı döneminde donanmanın ikmal limanı olarak kullanılmış daha sonraları Kos adası ve  Kalimnos adası ile sınır ticaretinde önemli rol oynamıştır.

Peksimet köyü yalısı olarak bilinen Kadıkalesi çok eski bir yerleşim ve ticaret merkezidir. Bodrum yarımadasının en batı ucunda yer almaktadır. Yunanistan adalarına sınır bir köy olan Kadıkalesi Turgutreis ile Gümüşlük arasında kalan keşfedilmemiş bir yerleşim yeridir.

Yakın dönemde de bodrumunun sebze ve meyve merkezi olmuştur. Günümüzde turizm de hızla gelişmektedir. Kıyı şeridimizde hızla ilerlemekte olan otel ve restaurantlar bulunmaktadır. Deniz ile yeşilliği birlikte barındıran , bozulmamış doğası , adalar panoraması ile bodrum yarımadasında pek de bilinmeyen ama mutlaka keşfedilmesi gereken doğa harikası bir yerdir.

Berrak bir deniz ve narenciye bahçeleri ile çevrili olan Köyümüz Bodrum'a 21 km, Gümbet'e 19 km, Bitez'e 18 km, Ortakent'e 17 km , Karaincir'e 23 km, Akyarlar'a 16 km, Turgutreis'e 3 km, Gümüşlük'e 2 km, Yalıkavağa 12 km, Gündoğan'a 16 km, Türkbüküne 19 km, Gölköye 21 km uzaklıktadır.