• Bizleri Sosyal Medya'da Takip Edin !

TEMSİLCİLİKLERİMİZ

TARİHİ BEDESTEN ÇARŞISI,AYAKKABICILAR ÇARŞISI,SOBACILAR,KUNDURACILAR,GELİNLİKÇİLER,KURUYEMİŞÇİLER ÇARŞILARI

Bedesten Çarşısı Hakkında

  • 13. yüzyıldan itibaren önemli bir Anadolu kenti olan Konya’da da, Kânuni devrinde müftü ve kadıasker olan Mevlâna Kadri Çelebi tarafından 1538’de, klasik tipte dokuz üniteli bir bedesten yaptırılmıştır.Konya Büyükşehir Belediyesi Konya’nın kalbi olan tarihi Bedesten’de yenileme çalışması yapıyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 2000 yıllık merkezin yenileneceği proje ile Konya’nın yeniden tarihi ile buluşacağını belirterek çalışmaları hızla başlattı.

 

Horozlu Han Hakkında

  • 1248 yılında bugünkü Konya-Ankara asfaltının 8. kilometresinde kışlık olarak yapılmıştır.

 

Zazadin Hanı Hakkında

  • Sultan Alaeddin Keykubat devrinde, Miladi 1236’da Selçuklu Emirlerinden Vezir Sadettin Köpek tarafından yaptırılmıştır. Yazlık ve kışlık tiplerin birleşmesinden meydana gelmiş avlu tipte yapılmıştır. Hanın boyu 104 metre, eni 62 metredir. Taş yapının dış duvarlarında İslam öncesi devirlere ait eserlerden bazı parçalarda kullanılmıştır. Konya-Aksaray yolunun 25. kilometresinde Tömek bucağındadır.

 

Obruk Hanı Hakkında

  • Anadolu Selçuklu döneminde ticaret yolları üzerinde kurulan hanlardan bir örneği de Obruk Hanıdır. Hanın duvarlarında eski yerleşim bölgelerinden getirildiği söylenen Bizans dönemi taşları kullanılmıştır.Obuk Hanı, Konya'yı Aksaray'a bağlayan yol üzerindedir.

 

Hocacihan Hanı Hakkında

  • Han Konya- Beyşehir yolu üzerinde bulunmaktadır. Eser M. 14. yüzyıla tarihlendirilir. Yapının Mevkii: Meram İlçesi, Yunus Emre Mahallesi, Beyşehir yolunda yer almaktadır. Yapım Tarihi-Mimari Çağı: M.14 yy— Selçuklu-Beylik Yapım Tekniği Ve Malzemesi: Yapı moloz taştan yığma olarak inşa edilmiştir.

Kubadabat Sarayı Hakkında

  • Ünlü Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubad Beyşehir’in batısında Gölyaka beldesinin kuzeyinde Kubadabat Sarayı’nı yaptırmıştır. Sarayın mimarı o dönemin av emiri, mimar Sadettin Köpek’tir. Selçuklu çini sanatının en güzel örneklerinin duvarlarını süslediği bu sarayın çinilerinde, Selçukluların ongunu çift başlı puhu, kartal kadın ve erkek tasvirleri, leylek, tavus kuşu, kartal gibi kuş figürleri resmedilmiştir. Halen burada arkeolojik kazılar devam etmekte ve bulunan çini eserler Karatay Müzesi’nde sergilenmektedir.

Zengibar Kalesi Hakkında

  • İsaura, Konya- Bozkır Kara yolunun üzerin de Bozkıra 16 km uzaklık tadır. Bu günkü Zengibar Kale olarak bilinen yerdir. İsaura, 1860 metre yükseklikte hakim bir tepe üzerine kurulmuştur. Sarp uçurumlarla çevrilmiş olan tepe, Konya ve Toroslar ı kontrol altında tuta bilen bir yerdir. Özellikle seçilmiş olan bu dağ tepesi, ayrıca Seydişehir, Karaman, Hadim yörelerini de kontrol altına almaktadır. Bol su kaynaklarının bulunduğu, Toroslar dağ sıralarının, Seydişehir ve Suğla Gölünün, hatta Konyanın bir çok yöre sinin görüle bildiği bu hakim tepe, İsauralı lar tarafından bilinçli olarak seçilmiştir, İsaura antik kentinin planı çıkarılmış bu plan da, kentin bazı önemli yapıları ile Nekropel; lerin yerleri gösterilmiştir.

Konya Türkiye 'nin yüz ölçümü bakımından en büyük ili ve en kalabalık yedinci şehridir.31 ilçeden oluşan Konya 'da TÜİK 'in 2015 verilerine göre 2.130.544 kişi yaşamaktadır. 1830 'da kurulan Konya Belediyesi 1987 'de çıkarılan 3399 sayılı yasa gereğince "Büyükşehir" statüsüne kavuşmuş olup 1989 ' dan beri belediye hizmetleri bu statüye göre yürütülmektedir.2014 'te 6360 sayılı kanun ile büyükşehir belediyesinin sınırları il mülki sınırları olmuştur

 

Ekonomik açıdan Türkiye 'nin gelişmiş kentlerinden biri olan Konya doğal ve tarihsel zenginlikleriyle de önem taşır. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Çatalhöyük , UNESCO Dünya Miras Listesine alınmıştır.Şehir, Anadolu Selçukluları' nın başkentliğini yapmıştır. Büyük mutasavvıf Hz. Mevlana 'nın türbesi Konya 'dadır. Türkiye' nin en önemli sanayi kentlerindendir.

 

kaynak: konya.com.tr