• Bizleri Sosyal Medya'da Takip Edin !

TEMSİLCİLİKLERİMİZ

TARİHİ ÇÖPLÜK ÇARŞISI

ÇÖPLÜK ÇARŞISI - DİKİCİLER ARASTASI;

Geçen gün Çorum Vakfı Başkanı Sayın İlhan Bayrak’la Albayrak’ta ki bürosunda oturuyoruz. Yanımızda İlhan Bey’in birkaç arkadaşı daha var. Konuşurken konumuz son günlerin gündem maddesi olan Çöplük Çarsısına geldi.

Bu konu Çorum’un kanayan bir yarası. Bende bu konuda bir sürü telefonlar aldım. İnsanlar, “ Neden yazmıyorsun” diyorlar. Daha önce 2-3 defa daha yazdım, “yanlış yapılıyor” diye. Bizim bu konuda ki görüşümüz, “Eski dikiş tutmaz, koca karı kız olmaz.”

Sayın İlhan Bayrak’ın bu konuda önemli görüş ve çekinceleri vardı. Bende bu gün köşemde İlhan Beyin bu görüş ve çekincelerini yetkililerin ve okuyucularımın dikkatine sunmak istiyorum ve sözü burada Çorum Vakfı Başkanı Sayın İlhan Bayrak’a bırakıyorum:

“…Bu Arasta en az 90 senelik geçmişiyle dikicileri, saraçları, bıçakçıları, sebzecileri, kasapları, manifaturacıları, terzileri, kahvehaneleri vb. esnafı barındıran büyük bir sitedir.

Burası bizim yaşımızda ki her Çorumlunun çocukluğunda, yazın giymek için sandaletler, içini talaşla, bezle doldurmak için muhtelif büyüklükte dikilmiş deri toplar, büyüklerin giymesi için mes, yumuşak mes ve yemeni gibi bir çok çeşit imalatın yapıldığı bir yerdir ve bu yönüyle de hayatımızda her zaman yeri olan tarihi bir arastamızdır.

Çöplük çarşısı, geçmişi hatırlamak için gezilip, seyredilecek bir ören yeri değildir. Günümüz hayatına uyum sağlamış, yaşayan ve günümüze kadar canlılığını korumuş ve kendisinden beklenen işlevi fazlasıyla yerine getiren tarihi bir mekandır. Yani bu arasta Alaybey sokağındaki tarihi harabe konaklar gibi hüzün verici ölü bir mekan değildir. Alaybey sokağındaki harap binalar ile çöplük çarsını mukayese etmemek gerekir.

Buradaki ayakkabıcılar arastasını sadece naylon ayakkabı satılan basit bir yer olarak görmemek gerekir. Bu günkü ekonomik ve sosyal hayatımızda halen canlılığını sürdüren, zamanla dikiciler arastasından ayakkabıcalar arastasına dönüşebilme becerisini gösterebilmiş ve geçmişle günümüze bağ kurmuş tarihi bir mekanımızdır.

 

kaynak: http://www.ismetcenesiz.com/gazete_yazilari_detay.asp?id=393