• Bizleri Sosyal Medya'da Takip Edin !

TEMSİLCİLİKLERİMİZ

TARİHİ BEYPAZARI ÇARŞISI , NASUHPAŞA KERVANSARAY

 
Orta ve Batı Anadolu'nun en renkli pazarı olarak tabir edilen Beypazarı Çarşısı, 6 asırlık bir geçmişe ev sahipliği yapıyor. Bir dönem iç göçlerin neden olduğu ıssızlığı üzerinden atan Beypazarı Çarşısı, restorasyon çalışmalarının neticesinde şimdiki halini aldı.

Beypazarı Çarşısı, özellikle el sanatlarına düşkün olanların vazgeçilmez noktalarından biri. Bu anlamda aradığınız her şeyi bulabilmeniz mümkün Beypazarı Çarşısı'nda. 1884 yılında büyük bir yangının kül ettiği bu tarihi çarşı, uygun taş binalarla yeniden inşa edilerek pek çok faaliyet alanı kazandırdı Beypazarı'na.

Telkari işletmeciliğinden bakırcılığa, kalaycılıktan demirciliğe, dericilikten kunduracılığa, dokumacılıktan yorgancılığa, terzilikten marangozluğa, saraçlıktan semerciliğe kadar her türlü zanaat alanından bir şeyler bulabilmek mümkün. Hatta çarşının içerisinde bulunan sokakların isimleri, her türlü el işçiliği uzmanının yer edindiğini gösteriyor burada; Dikiciler Sokağı, Demirciler Sokağı, Kuyumcular Sokağı, Şadırvan Sokağı, Bedesten Sokak, Hanlar Önü gibi.

Eğer yolunuz Beypazarı'na düşerse, Beypazarı Çarşısını da mutlaka ziyaret edin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.
 
 
 
Ankara Beypazarı Suluhan - Nasuh Paşa HanıSuluhan (Nasuh Paşa Hanı)(+)


Zafer Mahallesi’nde, kendi adını verdiği Suluhan mevkiinde yer almaktadır. Yapı, kuzeyindeki Demirciler Sokağı ile güneyindeki Suluhan Sokağını, doğuda -giriş cephesi önünde- küçük bir meydanla birbirine bağlayan Yüksek Kaldırım Sokağıyla çevrilidir.(+)


Yapı, tarihi çarşının güneybatı ucunda yer alan ve ortasındaki su öğesinden dolayı halk tarafından “Suluhan” olarak adlandırılmış, tipik bir Osmanlı şehir içi hanıdır. Günümüzde oldukça harap ve özgün yapısal özelliklerini yitirmiş halde bulunan yapı, 1998’de başlatılmış ancak bugün durdurulmuş olan bir restorasyon geçirmektedir.(+)


Istanbul’da Nasuh Paşa Vakfı’na ait 25 Muharrem 1022 (17 Mart 1613) tarihli vakfiyesinden de anlaşılacağı üzere, büyük hanın içinde yirmialtı oda ve bir mescit ve kervan hanı ile ellidört dükkân ve arasında pazarı ve akarsu bulunmaktadır. Suluhan, vakfiyesinde de belirtildiği gibi, ticari işlevi yanında, Istanbul – Ankara güzergâhını kat eden kervanların bir menzil hanıdır. Tarihi yapı, son yüzyıl içerisinde çok defa müdahale görmüş ve korumasız bırakılmıştır. 1970’li yıllarda han içinde bir jeneratörün yer aldığı ve 1980’lerin sonlarına kadar avlusunun kamyon garajı olarak kullanıldığı bilinmektedir.


Suluhan'da restorasyon çalışmaları devam ediyor, 2008'de bitmesi planlanıyor.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kaynak: Beypazarı'nda Türk Devri Yapıları, Tolga BOZKURT, K.B. yay.